In Flow Zijn

  • Home
  • Viltcreaties
  • Workshops
    • Vilt seizoens workshop
    • Workshop ‘engel vilten’
    • Jaarcirkel seizoenskleed vilten
    • Workshop ‘krachtbeeld van vilt’
    • Workshop ‘wol schilderij’
    • Droomkroon / verjaardagskroon vilten en borduren
  • Blog
  • Webshop
  • over Esther
  • Contact
  • Home
  • Viltcreaties
  • Workshops
    • Vilt seizoens workshop
    • Workshop ‘engel vilten’
    • Jaarcirkel seizoenskleed vilten
    • Workshop ‘krachtbeeld van vilt’
    • Workshop ‘wol schilderij’
    • Droomkroon / verjaardagskroon vilten en borduren
  • Blog
  • Webshop
  • over Esther
  • Contact

30 juli 2025 By Esther Reageer

De ademhaling van de natuur

De hele dag door ademen we in en ademen we uit, in de natuur zie je deze ademhaling ook terug.
Omdat wij natuur ZIJN, zijn we daarom onlosmakelijk verbonden met het ritme van haar in en uitademing.

Ademhaling is een cyclisch proces


Ademhaling is een cyclisch proces dat in een eindeloos ritme verloopt van spanning en ontspanning, van buiten naar binnen gaan, van eb en vloed, van dag en nacht…

Het jaarritme van in-en-uitademen is vooral heel zichtbaar in de 4 seizoenen.
Nu, in deze periode van het jaar, begint langzaam aan weer de uitademing, wat een hoogtepunt vindt in de winter (midwinter). Een moment van stilte en rust.
Daarna ademt Moeder Aarde langzaam weer in, wat een hoogtepunt vindt in de zomer (midzomer). Een moment van vol leven en energie zijn. Daarna volgt als vanzelf de uitademing weer en dat herhaalt zich eindeloos.
Zo zie je in een jaar dat periodes van activiteit en rust elkaar afwisselen.

Door de ademhaling te volgen van de aarde en de kosmos leer je wat er gaande is in de natuur. Maar ook door op te merken wat voor invloed dit heeft op jou als mens en hoe het jou van binnen beweegt.

“Adem in, kalmeer je lichaam. Adem uit, glimlach. Geef jezelf aan het huidige moment.” 
Thich Nhat Hanh

Jaarfeesten om verbinding te maken met de ademhaling van de natuur

Een belangrijk thema binnen de antroposofie en Waldorf onderwijs is de ademhaling. Door het vieren van jaarfeesten wordt een verbinding gemaakt met de seizoenen en de ademhaling van de natuur.

Rudolf Steiner, grondlegger van de antroposofie, beschreef de ademhaling als een fundamentele verbinding tussen mens en natuur, waarbij de aarde een in- en uitademing kent die parallel loopt aan de menselijke ademhaling. In zijn visie ademt de aarde in de herfst haar ziel in, en trekken alle levenskrachten zich terug, terwijl in het voorjaar deze krachten weer naar buiten stromen. Dit cyclische proces weerspiegelt zich in de menselijke ademhaling en de jaarfeesten, die de verbinding met het leven versterken. 

Zo leren kinderen op Waldorf onderwijs door middel van de jaarfeesten en de seizoenstafel zich verbinden met de natuur en het ademritme van Moeder Aarde. Het geeft houvast en ze leren al jong dat er niet altijd actie kan zijn, maar dat ontspanning net zo van waarde is.

Omdat mensen in vroegere tijden afhankelijk waren van het ritme van de natuur, leefden ze er in een nauwere verbinding mee dan wij nu. Maar als je er de tijd voor neemt, kun je jouw eigen natuurlijke ritme weer terug vinden en zul je merken hoeveel rust en balans jou dit brengt.

Het Keltisch jaarwiel

Een fijn houvast door het jaar heen is het Keltisch jaarwiel. Dit Wiel weergeeft ijkpunten door middel van acht jaarfeesten. Afwisselend vier Zonnefeesten en vier Maanfeesten. Symbolisch voor een continue stroom van geboorte – groei– bloei -vrucht dragen- afsterven, net zoals dat in een mensenleven zo is.

Door stil te staan bij deze acht momenten in het jaar, word je je bewust van wat er in de natuur gebeurt. Van de cirkelgang van ontkiemen, groeien, bloeien, vrucht dragen, loslaten en rusten en welke invloed dat op jou heeft. Zo verdiep je je verbinding met het cyclische ritme van de natuur, – met de ademhaling van Moeder Aarde.

De Keltische jaarfeesten vormen voor mij altijd fijne ankerpunten in het jaar, het laat me mee ademen in het ritme van de seizoenen. Ook vormt het een leidraad bij de vrouwencirkels die ik faciliteer.


Sinds ik als ambassadeur verbonden ben aan DOSW (Waldorf school in de Lier) en in een projectgroep zit om de jaarfeesten en seizoenstafel vorm te geven, ben ik me gaan verdiepen in de jaarfeesten vanuit de Antroposofische visie. Zowel deze jaarfeesten als de Keltische feesten nodigen me uit om me te verbinden met de hartslag en ademhaling van Moeder Aarde en hoe dat met mijn eigen hartslag en ademhaling verbonden is. Voor mij zijn ze één, alleen de naam die aan het feest gegeven wordt verschilt.

De rust, ritme, schoonheid, harmonie en bezieling van de natuur kun je ten alle tijden terugvinden bij jezelf door mee te ademen met de ritmes van de seizoenen.

Als jij de behoefte voelt om je (meer) te verbinden met de ademhaling van Moeder Aarde en het ritme van de seizoenen, dan heet ik je van harte welkom om vrijdag 31 oktober aan te sluiten bij de Vrouwen BewustZIJN avond. Het thema van die avond is verbonden met het seizoen van naar binnen keren, de uitademing.
Klik hier voor meer informatie.

Categorie: BewustZIJN, Uncategorized

Geef een reactie Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Over Esther

Esther - in flow zijnBen je benieuwd naar het gezicht achter in flow ZIJN,
klik dan hier

 

Privacyverklaring

Agenda

12 december: workshop engel vilten

21 december: Vrouwen BewustZIJN dag Yule / helend wolbeeld

10 januari: start jaarcirkel seizoenskleed vilten

 

Contact

In flow ZIJN
de Lier

06-51170379
esther@inflowzijn.nl

VOLG MIJ VIA:

  • Facebook
  • Instagram
Copyright © 2025 • In flow zijn